Zastosowanie używanych wycinarek drutowych

Zastosowanie używanych wycinarek drutowych

Wycinarki drutowe to jeden z najlepszych przykładów wysoce skutecznych, zaawansowanych maszyn stosowanych w przemyśle metalurgicznym. Ich wysoka precyzja pracy przy obróbce niezwykle delikatnych elementów sprawiła, że stosuje się je dziś nie tylko do wytwarzania matryc i form, ale właściwie w większości prac związanych z frezowaniem, toczeniem, szlifowaniem czy przebijaniem małych, cienkich, delikatnych elementów. Jak działają i w których gałęziach przemysłu sprawdzają się najlepiej?

Wycinarki drutowe – jak działają i jakie są ich zalety?

Wycinarki drutowe to urządzenia, które stosuje się przede wszystkim do cięcia materiałów przewodzących prąd, a więc takich jak aluminium, miedź czy grafit. Dzięki wykorzystaniu obróbki elektroiskrowej (EDM = Electric Discharge Machining), możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej dokładności i precyzji podczas obróbki niezwykle delikatnych, niewielkich elementów, przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości cięcia.

Jedną z podstawowych zalet wycinarek drutowych jest brak strat podczas wycinania. Dzięki wysokiej precyzji pracy i dokładnemu planowaniu, wykorzystanie materiału do produkcji jest tu zmaksymalizowane, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie strat finansowych nie tylko na najtańszych, ale i znacznie droższych materiałach. Przydatne w tej kwestii okazuje się także to, że wycinarki drutowe nie stykają się bezpośrednio z obrabianym elementem, dzięki czemu mogą pracować nad elementami tak małymi jak igły dozowników czy igły medyczne o niezwykle cienkich ściankach. Osiągnięcie takich samych efektów przy tradycyjnych frezarkach czy tokarkach byłoby niezwykle trudne.

Obniżenie kosztów produkcji następuje tu jednak nie tylko dzięki zminimalizowaniu strat. Wycinarki drutowe to jedne z niewielu, jeśli nie jedyne maszyny w przemyśle metalurgicznym nie wymagające specjalnych opraw mocujących dla różnych przedmiotów i procesów. To oczywiście zwiększa elastyczność produkcji i sprawia, że linia produkcyjna staje się znacznie bardziej uniwersalna. Choć sam proces cięcia za pomocą wycinarki drutowej jest wolniejszy niż inne stosowane w metalurgii technologie, maszyny EDM mogą pracować bezobsługowo przez 140 godzin, czyli niemalże 6 dni bez obecności operatora.

Kolejnym atutem wycinarek drutowych jest brak zadziorów spowodowany tym, że cięcie za pomocą technologii EDM nie wywiera żadnej siły na materiale. Z tego też powodu powierzchnie i krawędzie powstałe po cięciu są gładkie, a sama technologia pozwala na wykonanie aż 8 standardowych procesów obróbki skrawaniem przy pomocy jednego wysokiej jakości drutu. W rezultacie koszt narzędzi potrzebnych do wykonania pracy jest niezwykle niski, a sama produkcja wysoce ekonomiczna.

Wycinarka drutowa MITSUBISHI FA30VM

Zastosowanie wycinarek w branży przemysłowej

Wycinarki drutowe stosowane są przede wszystkim we wspomnianej wcześniej produkcji igieł i innych drobnych, delikatnych elementów. Nie można jednak powiedzieć, że technologia EDM radzi sobie wyłącznie z cienkimi płachtami materiału. W rzeczywistości, wycinarki drutowe operują w 4 osiach, umożliwiając wysoką dokładność pracy i odwzorowywanie trudnych kształtów nawet w przypadku grubszych materiałów.

Stanowiąc doskonałe połączenie zastosowań wszystkich typowych urządzeń obróbczych, a więc wycinarek, frezarek, czy tokarek, wycinarki drutowe gwarantują obniżenie kosztów produkcji niezależnie od gałęzi przemysłu, w jakiej zostaną wykorzystane. O ile przedsiębiorca zadba o odpowiedni, wysokiej jakości drut i zaprogramuje maszynę w określony sposób, produkcja elementów nie wymaga obsługi operatora przez nawet 6 dni! Co więcej, wycinarki drutowe radzą sobie nawet z materiałami stosowanymi w przemyśle lotniczym, takimi jak tytan czy inconel, a także z materiałami ułożonymi w stosy. Oznacza to, że poza brakiem przewodnictwa elektrycznego nie istnieją większe przeszkody dla stosowania tego typu maszyn.

Używane wycinarki drutowe

Dlaczego warto postawić na używane maszyny przemysłowe w momencie, gdy precyzja i dokładność działania są tak istotne? Czy maszyny używane mogą sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku, jeśli zostały wyprodukowane już kilka lub kilkanaście lat temu i w stosunku do tych nowoczesnych są po prostu stare? Okazuje się, że owszem – zakup używanych wycinarek drutowych jest bardzo korzystny, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy ze względu na ograniczenia budżetowe nie mogą pozwolić sobie na tak ogromną, jednorazową inwestycję. Wyszukiwanie ofert na giełdach maszyn przemysłowych może nie należeć do najłatwiejszych, jednak korzystanie z portali takich jak exapro.pl może znacząco ułatwić zadanie – zaufani sprzedawcy, możliwość kontaktu z nimi i przede wszystkim przejrzyście przygotowane oferty. Z takim zapleczem używane maszyny to szansa na rozwój przemysłu.

Previous Meble zapewniające komfort
Next I co dalej z kursem funta?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Sterowniki maszyn CNC – jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Maszyny sterowane numerycznie, inaczej CNC, wykorzystywane są do obrabiania różnego rodzaju materiałów – od drewna, gumy po aluminium i blachę. W tym celu każda maszyna musi zostać wyposażona w odpowiedni

Wiadomości 0 Comments

Globalne wydatki na reklamę sięgną w tym roku 538 mld dol

Pozycja internetu oraz mediów cyfrowych jako motorów wzrostu rynku reklamowego jest niezagrożona. W tym i przyszłym roku wydatki na tego rodzaju promocję mają wzrosnąć o kilkanaście procent. Tracić natomiast nadal będą media drukowane,

Wiadomości 0 Comments

Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają swoje mienie

Nawet o jedną czwartą wzrosło zainteresowanie rolników ubezpieczeniami upraw po wprowadzeniu dopłat do składek z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 65 proc. Do kupowania polis skłaniają farmerów także coraz częściej występujące zjawiska pogodowe,

Wiadomości 2 komentarze

Poznaj start up

Słowo „start up” słyszymy niemalże codziennie. Każdego dnia nowatorscy kreatorzy wychodzą z niebanalną ideą oraz nadzieją, że okaże się strzałem w dziesiątkę. Promowanie start up’ów weszło na nowy poziom w

Wiadomości 0 Comments

Wysoki wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania hamuje rynek

Wymagany obecnie 20-proc. wkład własny przy zaciąganiu kredytu na zakup mieszkania pozytywnie wpływa na stabilność rynku, ale wyklucza z niego wielu kredytobiorców, którzy nie dysponują kilkudziesięcioma tysiącami złotych na swoje pierwsze lokum.

Wiadomości 0 Comments

Rynek mieszkaniowy kwitnie. Deweloperzy nie przestają inwestować

Boom mieszkaniowy trwa. Od stycznia do maja deweloperzy oddali do użytku mniej więcej tyle samo mieszkań, ile przed rokiem. Jednak uzyskali pozwolenia na budowę o ponad 50 proc. więcej lokali niż

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź