Zrównoważona produkcja: wyzwanie, któremu warto sprostać

Zrównoważona produkcja: wyzwanie, któremu warto sprostać

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed współczesnym przemysłem, jest przeciwdziałanie stale rosnącym kosztom produkcji. Krytyczny wpływ mają na to ceny energii, które często determinują konkurencyjność przedsiębiorstwa. Przemysł ma natomiast wiele narzędzi pozwalających z jednej strony ograniczyć jego energochłonność, a z drugiej stale podnosić produktywność. Celem jest osiągnięcie stanu zrównoważonej produkcji, co w dobie bardzo wysokich cen zakupu i wytworzenia energii nabiera szczególnego znaczenia.

Zrównoważona produkcja pozwala ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko

Z raportu opracowanego przez Environmental Protection Agency w USA wynika, że sektor przemysłowy jest odpowiedzialny za wyemitowanie ponad 20% szkodliwych gazów cieplarnianych. Oznacza to, że przemysł stanowi – pisząc kolokwialnie – jednego z głównych „trucicieli” naszej planety.

Na szczęście nie stoimy przed dylematem, czy dalej rozwijać naszą cywilizacją, bogacić się i opracowywać coraz lepsze technologie, czy zadbać o przyszłość Ziemi. Można pogodzić oba te priorytety, co też obserwujemy już w sektorze przemysłowych, zwłaszcza w USA i w krajach Zachodniej Europy. Wdrożone tam zmiany, które postępują także w Polsce, w ciągu najbliższych lat mogą znacznie ograniczyć negatywne konsekwencje działalności przemysłowej dla środowiska.

Założeniem zrównoważonej produkcji jest sięgnięcie po takie działania, które mają na celu zmniejszenie wpływu działalności produkcyjnej na klimat, przy jednoczesnym zapewnieniu rentowności produkcji i zaspokojeniu potrzeb społecznych. Obejmuje to przede wszystkim redukcję emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie ilości odpadów oraz ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych.

To warto wiedzieć:

Zrównoważona produkcja to nic innego jak przekształcenie tradycyjnego modelu produkcji w taki, który jest przyjazny dla środowiska, korzystny społecznie i umożliwia dalszy rozwój ekonomiczny.

To nie jest utopia

Realizacja przedstawionych założeń jest jak najbardziej możliwa i osiągalna w niedalekiej przyszłości. Coraz więcej przedsiębiorstw, i to nie tylko tych największych, wprowadza już technologie ograniczające negatywny wpływ przemysłu na środowisko.

Nowoczesne rozwiązania i technologie charakteryzujące Przemysł 4.0 umożliwiają z jednej strony zwiększenie efektywności produkcji i konkurencyjności, a z drugiej zapewniają optymalizację zużycia surowców i energii oraz redukcję odpadów.

Zrównoważona produkcja staje się coraz częstszym tematem dyskusji biznesowych. Rosnące ceny surowców i energii, koszty zatrudnienia oraz brak rąk do pracy stanowią kluczowe wyzwania, jakie stoją przed współczesnym przemysłem. Jednocześnie motywują przedsiębiorców do zainteresowania się tematem zrównoważonej produkcji, która powoli przestaje być tylko wyborem, a staje się koniecznością.

Firmy, które już zainwestowały w takie rozwiązania jak automatyzacja produkcji, w większości dostrzegają wymierne korzyści, na czele z obniżeniem kosztów i tym samym wzrostem konkurencyjności.

Realizacja idei zrównoważonej produkcji wymaga oczywiście odpowiedniego zaplecza technologicznego i doboru właściwych narzędzi. Trudno tutaj mówić o uniwersalnych rozwiązaniach, ponieważ każdy sektor przemysłu ma własną specyfikę, przedsiębiorstwa korzystają z różnych źródeł energii, są na różnych etapach automatyzacji itd.

Stąd bardzo ważne jest, aby dobór i wdrożenie technologii z zakresu zrównoważonej produkcji skonsultować z ekspertami w dziedzinie zarządzania procesami i integracji systemów IT oraz OT.

O poszczególnych narzędziach zrównoważonej produkcji, w tym idealnie dopasowanych do specyfiki branży automotive, przeczytasz na stronie internetowej https://racontrols.pl/zrownowazona-produkcja/. Znajdziesz na niej m.in. przykłady konkretnych korzyści, jakie przyniosło wdrożenie rozwiązań pneumatycznych firmy SMC, które mogą się przełożyć na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Od czego zacząć wdrażanie rozwiązań z zakresu zrównoważonej produkcji przemysłowej?

Chcąc realnie obniżyć koszty funkcjonowania zakładu przemysłowego, za co w dzisiejszych czasach w głównej mierze odpowiada zużycie bardzo drogiej i stale drożejącej energii elektrycznej, należy skupić się na jakości jej wykorzystania oraz wyeliminować lub przynajmniej mocno ograniczyć zaburzenia pracy poszczególnych maszyn i urządzeń.

Na rynku są dziś technologie, w tym programistyczne, które odpowiednio dopasowane i prawidłowo zaimplementowane mogą w krótkim czasie przynieść zauważalny spadek kosztów funkcjonowania zakładu, przy jednoczesnym zachowaniu lub wręcz podniesieniu efektywności jego pracy.

Fachową pomoc w tym zakresie swoim klientom zapewnia RAControls, promotor innowacji w przemyśle i oficjalny dystrybutor zaawansowanych technologii z dziedziny zrównoważonej produkcji – w tym systemów zarządzania sprężonym powietrzem firmy SMC.

Ze szczegółami oferty RAControls zapoznasz się na stronie internetowej https://racontrols.pl/.

Previous Jakie są metody prognozowania sprzedaży? Poznaj narzędzia od FlowDog
Next Lekki podnośnik koszowy – 6 zalet maszyny niższej wagi

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Na świecie w 2020 roku będzie 45 zetabajtów danych

Rynek danych rozwija się dziś sześć razy szybciej niż cała branża IT. Za cztery lata jego wartość przekroczy 200 mld dol. Ze względu na to, że na analityce danych opartych

Wiadomości 0 Comments

Chmurowa rewolucja zmienia rynek pracy. Zyskają nie tylko specjaliści IT

Cloud computing, czyli rozwiązania chmury obliczeniowej, szturmem zdobywają kolejne dziedziny biznesu. Obawy, że zagrozi to miejscom pracy są bezpodstawne – podkreślają przedstawiciele spółki ATM. Chmurowa rewolucja oznacza bowiem nowe miejsca

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać dobrego developera

Z pewnością każdy widział kiedyś jakiś reportaż lub czytał w gazetach na temat nieuczciwych developerów, którzy wzięli zaliczki i znikali w niewyjaśnionych okolicznościach, a ludzie tracili oszczędności całego swojego życia.

Wiadomości 0 Comments

Problemy z terminową spłatą długów ma już 2 mln osób

W ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 2 tys. Polaków, a 2 miliony ma problemy ze spłatą zadłużenia. Często aby spłacić dług, korzystają oni z krótkoterminowych pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe. Przepisy

Wiadomości 0 Comments

W Polsce segment mieszkań na wynajem praktycznie nie istnieje

Polski rynek nieruchomości komercyjnych dynamicznie się rozwija. Napędza go głównie sektor biurowy i handlowy, które wciąż mają przed sobą bardzo dobre perspektywy. W porównaniu z rynkami zachodnimi w tyle wciąż pozostaje sektor hotelowo-turystyczny.

Wiadomości 0 Comments

Lavito otrzymało 8 milionów – nadchodzi rewolucja na rynku usług fryzjerskich i kosmetycznych!

Koniec z kłopotliwym umawianiem się na wizytę do fryzjera i kosmetyczki – teraz nie musisz dzwonić i pytać, czy jest wolne miejsce, bo jest to możliwe za pośrednictwem sieci. A

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź