ZUS ZLA. Kiedy trzeba dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy?

ZUS ZLA. Kiedy trzeba dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy?

Rok 2015 jest pierwszym rokiem, w którym w życie wprowadza się tzw. e-zwolnienia. Na całkowite wdrożenie systemu informatycznego obsługującego przesył zwolnień bezpośrednio z gabinetu lekarskiego do ZUS oraz pracodawcy trzeba poczekać do końca 2018 roku. Do tego czasu pracownik sam musi zadbać o terminowe dostarczenie druku ZLA do zakładu pracy.

W ilu egzemplarzach druk ZUS ZLA?

Lekarz wypisuje zaświadczenie o chorobie w trzech egzemplarzach, po jednym dla zakładu pracy i ZUS oraz do akt gabinetu. Jeśli chory jest zatrudniony w kilku zakładach pracy, musi otrzymać druk ZLA dla każdego pracodawcy z osobna. To ważne, by pamiętać o udokumentowaniu faktu choroby w każdym miejscu pracy, gdyż w przypadku, gdy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poweźmie informację o niedopełnieniu tego obowiązku w stosunku do części pracodawców, może zażądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że praca w trakcie zwolnienia lekarskiego jest zabroniona. Jeśli w jednym zakładzie pracy pracownik pobiera zasiłek chorobowy, a w drugim nie, to dla ZUS jest to równoznaczne z wykonywaniem pracy zarobkowej w tym drugim miejscu zatrudnienia, w okresie choroby.

Ile czasu na dostarczenie zwolnienia do pracodawcy?

Ustawa zasiłkowa (art 62 ust. 1) wskazuje na 7-dniowy termin, w którym zwolnienie musi trafić do zakładu pracy. Termin liczy się od dnia następnego po dacie otrzymania druku. Jeśli ostatni dzień terminu przekazania zwolnienia przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień przekazania zwolnienia przyjmuje się kolejny dzień powszedni przypadający po dniu wolnym od pracy (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego). Należy tu dodać, że Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11) orzekł, że sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego minął w sobotę, zwolnienie należy złożyć w najbliższym dniu roboczym, tj. w poniedziałek.

W przypadku, gdy pracownik wysyła zwolnienie za pośrednictwem poczty, za datę dostarczenia druku ZLA uważa się datę stempla pocztowego.

Nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego skutkuje zmniejszeniem wysokości zasiłku chorobowego o 25% za każdy dzień zwłoki. Art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej mówi, że gdyby pracownik nie przedłożył zwolnienia lekarskiego w terminie, to od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy zasiłek ten należałoby obniżyć o 25% stawki dziennej zasiłku, chyba że niedostarczenie zwolnienia lekarskiego nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Jakie informacje można uzyskać ze zwolnienia?

Zwłaszcza te osoby, które dotychczas nie korzystały ze zwolnienia lekarskiego mogą zastanawiać się, czy pracodawca dowie się z druku ZLA, na co choruje jego pracownik. Każdy egzemplarz druku ZUS ZLA zawiera dane identyfikacyjne ubezpieczonego oraz adres zamieszkania. Oprócz danych pracownika podana jest także nazwa zakładu pracy i jego numer NIP.

Numer statystyczny choroby jest wskazany tylko na druku, który lekarz przekazuje do ZUS oraz zachowuje we własnym archiwum. Kopia dla pracodawcy nie zawiera tego oznaczenia. Wszystkie trzy egzemplarze zawierają natomiast datę rozpoczęcia zwolnienia i jego zakończenia, ilość dni pobytu w szpitalu oraz wskazania lekarskie, czy chory musi leżeć, czy może też chodzić. W przypadku opieki, wykazuje się także datę urodzenia podopiecznego oraz stopień pokrewieństwa.

Druk zawiera też kody, które informują pracodawcę w jakiej wysokości naliczyć zasiłek:

kod A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,

kod Boznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży,

kod C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu,

kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,

kod E – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną o długim okresie wylęgania.

Dane te podawane są również ze względu na ograniczenia dotyczące liczby dni choroby, która uprawnia do otrzymywania zasiłku chorobowego.

Warto wiedzieć, że chory może pisemnie zwrócić się do lekarza o niewpisywanie kodu B i D na zaświadczeniu lekarskim. Pisemna forma jest wymagana, gdyż brak tych kodów oznacza dla pracownika utratę preferencji w postaci 100% zasiłku chorobowego w przypadku kodu B oraz wydłużonego czasu prawa do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu gruźlicy, gdy lekarz nie wpisze kodu D.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Co zrobić, by nie zwracać dotacji z UE?
Next Likwidacja spółki z o.o. a nowe interesy

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia społeczne 0 Comments

System ubezpieczeń społecznych czekają poważne wyzwania demograficzne

System powszechnych ubezpieczeń społecznych, którym administruje ZUS, obejmuje ponad 20 mln Polaków. Składki na ubezpieczenia społeczne pobierane są od 14,5 mln, a miesięcznie ZUS wypłaca emerytury i renty dla ponad 7 mln

Od kiedy należy nam się zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy to świadczenie należące się osobie odprowadzającej składki zdrowotne po stwierdzeniu kontuzji lub infekcji uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków w pracy. Na prawo do tego typu pieniędzy trzeba jednak zaczekać w

Obcokrajowcy ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Potrzebna jest jednak odpowiednia polityka integracyjna

Starzejące się społeczeństwo i rosnąca emigracja sprawiają, że w Polsce w niektórych zawodach zacznie brakować pracowników i szybko rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów. Dziś wielu obcokrajowców jest zatrudnianych jako opiekunowie osób starszych

Myślenie projektowe podbija polskie firmy

Design thinking, czyli myślenie projektowe, to metoda pracy bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, którą coraz chętniej adaptują polskie firmy. Aby ją wdrożyć, nie potrzeba dużych nakładów – wystarczy czas i odpowiedni, interdyscyplinarny zespół.

Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą

Naukowcy i lekarze potwierdzają, że ilość płynów rekomendowanych do picia zależy od wagi, płci, wieku i aktywności fizycznej.  Regularne uzupełnianie płynów – w tym głównie wody – jest istotne zwłaszcza

Komu należy się renta socjalna?

Jeśli zatrudniony nie może wykonywać swoich powinności służbowych może uzyskać prawo do pobierania renty socjalnej. Aczkolwiek nieobecność w pracy powinna być konsekwencją problemów zdrowotnych. Jakie jeszcze warunku musi załatwić zatrudniony,

1 Comment

  1. Gosia
    10 sierpnia, 22:25 Reply
    Myślałam, że zwolnienie należy dostarczyć jak najszybciej. 7 dni roboczych to całkiem sporo, w sumie bardzo dobrze - czasami choroba nie daje wyjść z łóżka, a trudno znaleźć kogoś, kto przekaże zwolnienie szefowi.

Zostaw odpowiedź